KAARO verkosto
KAARO-verkosto kokoaa yhteen eri yliopistoissa kansallisesti ja kansainvälisesti hankittua tutkimustietoa arviointiosaamisesta ja sen kehittämisestä sekä selkeyttää arviointiosaamisen tavoitteita ja sisältöjä opettajien perus- ja täydennyskoulutuksessa. KAARO järjestää koulutusta (lähiopetuksena ja MOOC:eina), seminaareja, vertaisoppimisen pajoja ja , opettajaopiskelijoille osana pedagogisia opintoja (esi- ja perusopetus sekä lukiokoulutus), opettajankouluttajille seminaarien ja työpajojen kautta, opettajille ja tutkijoille.
KAARO-verkostossa on mukana Helsingin yliopisto (hankkeen johto ja koordinointi), Aalto yliopisto, Itä-Suomen yliopisto, Lapin yliopisto, Oulun yliopisto ja Åbo Akademi. Lisäksi tehdään yhteistyötä muiden hankkeiden, verkostoiden ja yliopistojen kanssa.
KAARO-verkostolla on johtoryhmä ja ohjausryhmä sekä paikalliset työryhmät: KAARO Aalto, KAARO Helsinki, KAARO Itä-Suomi, KAARO Lappi, KAARO Oulu ja KAARO Åbo.
Yhteistyötahot
-
eNorssi-verkosto
-
Kansallinen koulutuksen arviointikeskus KARVI
-
Ylioppilastutkintolautakunta
-
Suomen opettajaksi opiskelevien liitto SOOL
-
KAARO-verkoston yhteistyö kunnat ja koulut
-
... listaa täydennetään...
Yhteistyötä seuraavien hankkeiden kanssa
-
OPA – Opettajien arviointiosaaminen oppimisen osallisuuden ja tuen toteutumisen edistäjänä, Jyväskylän yliopisto
-
Laaja-alaisen osaamisen arviointi formaaleissa ja informaaleissa oppimistilanteissa, Tampereen yliopisto
-
Liikuntaa ja terveystietoa opettavien opettajien arviointiosaamisen kehittäminen, Jyväskylän yliopisto
-
... listaa täydennetään...